Başkent Öğretmenevi

Öğretmenevi Nedir? Öğretmenevinde Kimler Kalabilir?

Resepsiyon 23 Aralık 2023
Şimdi dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Öğretmenevi, genellikle öğretmenlerin dinlenme, eğitim materyalleri hazırlama, toplantılar yapma ve bir araya gelme gibi amaçlarla kullandığı, öğretmenlere yönelik hizmet veren bir tesis veya kurumdur. Öğretmenlerin mesleklerini daha verimli bir şekilde icra edebilmeleri için destekleyici bir ortam sunarlar.

Öğretmenevleri, genellikle öğretmenlerin barınma, yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla konaklama hizmeti de sunabilirler. Ayrıca öğretmenler arasında bilgi paylaşımı, mesleki etkinlikler düzenleme, eğitim seminerleri veya konferanslar gibi faaliyetlere ev sahipliği yapabilirler.

Öğretmenevinde Kimler Kalabilir?

Öğretmenevlerinde genellikle öncelikli olarak öğretmenlerin konaklaması sağlanır. Ancak öğretmenevlerinde konaklama hizmeti sunulan kişiler kurumun yönergelerine ve politikalarına göre değişebilir.

Genellikle şu kişiler öğretmenevlerinde konaklama imkanından yararlanabilir:

 1. Öğretmenler: Öğretmenevleri, öğretmenlerin ve yakınlarının konaklaması için öncelikli olarak tasarlanmış tesislerdir. Öğretmenler, mesleki faaliyetler, seminerler, kurslar veya dinlenme amacıyla öğretmenevlerinde kalabilirler.
 2. Kamu Personelleri: Herhangi bir kamu kuruluşunda görevli olan devlet memurları öğretmen evinde konaklayabilirler.
 3. Sivil Vatandaşlar: Hiçbir kamu görevi bulunmayan sivil vatandaşlar da öğretmenevlerinde kalabilirler.

Öğretmenevlerinin konaklama politikaları ve kimlerin bu hizmetten yararlanabileceği her öğretmenevi için farklılık gösterebilir. Bu nedenle, kalınmak istenen tesisin belirlediği kurallar ve koşullar doğrultusunda konaklama hizmetinden kimlerin faydalanabileceği öğrenilmelidir.

Öğretmenevinde En Fazla Kaç Gün Kalınır?

Normal şartlarda tesiste kalma süresi en fazla 15 gündür. Fakat 15 günlük bu konaklama süresi bazı durumlarda artırılabilir:

 1. Kurumun bulunduğu ilde/ilçede 15 günden daha uzun süreli geçici görevle görevlendirilen kamu personeli için konaklama ünitesinde kalma süresi en fazla 15 gündür. Ancak, 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 33 üncü maddesinin (b) fıkrasına göre denetim/inceleme ve soruşturma yapmakla yükümlü olan denetim elemanları hariç tutulur.
 2. Farklı sebeplerle 15 günden fazla konaklamak isteyenlerin otel bölümünden faydalanma süreleri; kurumun kapasitesi, doluluk durumu ve mevsimsel misafir hareketliliği göz önünde bulundurularak, kurum müdürü tarafından uzatılabilir.

Öğretmenevinde Kalmak için Evlilik Şart Mı?

Evet. Tüm kamu konukevlerinde olduğu gibi öğretmenevinde çift olarak aynı odada kalmak isterseniz evli olduğunuzu kanıtlayan bir belgeyi göstermeniz istenebilir.

Paylaşımlı Oda Ne Demek?

Paylaşımlı oda, bir konaklama biriminde iki veya daha fazla kişinin aynı odada birlikte kalmasını sağlayan bir konaklama seçeneğidir. Bu tür odalar genellikle konaklama maliyetini düşürmek ve bütçe dostu bir seçenek sunmak için tercih edilir.

Bu tip odalarda kalan kişiler, ortak kullanım alanlarını ve bazı olanakları diğer misafirlerle paylaşır. Paylaşımlı odalarda kalan kişiler genellikle daha düşük bir maliyetle konaklama imkanından yararlanırken, aynı zamanda farklı kişilerle tanışma ve sosyal etkileşimde bulunma fırsatı da bulabilirler.

Öğretmenevi imkânları ölçüsünde paylaşımlı odalarda yalnız konaklamak isteyen müşterilerden ise tek kişilik oda ücreti tahsil edilir.

Öğretmenevi Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Öğretmenevinde konaklama yapmak isteyen kişiler çeşitli yollarla rezervasyon yaptırabilirler.

 • Öğretmenevini telefon ile arayarak konaklama için yer ayırtabilirsiniz. (En hızlı yol)
 • Doğrudan tesise giderek rezervasyon yaptırılabilir.
 • Kurumun internet sitesinde online rezervasyon hizmeti varsa, buradan rahatlıkla rezervasyon yaptırılabilir.
 • Tesise ait eposta adresine rezervasyon istediği göndererek rezervasyon talebinde bulunulabilir. (En yavaş yol)

Kalmak istediğiniz günü belirtip rezervasyon talep ettikten sonra kurum isteğinizin uygunluğu için sistemini kontrol eder ve uygunluk durumunda sizden toplam konaklama tutarının belirli bir kısmını nakit veya havale yoluyla talep eder. Kaporayı yatırdıktan sonra rezervasyonunuz yapılmış olur. Kalan tutar ise tesise konaklamak için gittiğiniz gün tek seferde nakit, kredi kartı veya havale yoluyla tahsil edilir.

Rezervasyonumu İptal Edersem İade Alabilir Miyim?

Konaklama rezervasyonlarını, konaklama tarihinden 5 gün öncesine kadar iptal ettirenlerin önceden ödedikleri ücretlerinin tamamı iade edilir. Konaklama tarihine 5 günden daha az süre kala rezervasyonlarını iptal ettirenler ise önceden ödedikleri ücretten %20 kesinti yapılarak iade alabilirler.

Konaklama, belirtilen çıkış tarihinden önce sonlandırılmak istendiğinde; en geç saat 11.00’e kadar kuruma bilgi verilmesi şartıyla peşin alınan konaklama ücretinin konaklanmayacak günlere ait kısmı %20 kesinti yapılarak iade edilir.

Büyük organizasyonların gerektirdiği etkinliklerde, düğün, konferans gibi durumlarda ise en az 45 gün öncesinde kuruma bildirildiği takdirde tahsil edilen ücret iade edilir. 45 gün içerisinde yapılan iptallerde ise önceden ödenen ücretten %20 kesinti yapılarak iade yapılır.

Öğretmenevinde Konaklama Ücreti Ne Kadar?

Öğretmenevlerinin konaklama ücretleri genellikle farklı şehirlerdeki öğretmenevlerine, o bölgedeki tesisin özelliklerine, konaklama süresine ve sunulan hizmetlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, öğretmenevlerinin belirlediği ücretler geniş bir aralıkta olabilir. Öğretmenevi fiyatlarını görüntülemek isterseniz Öğretmenevleri listemize girebilir ve tesislerin günlük konaklama fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Öğretmenevinde Kimler İndirimli Kalabilir?

Öğretmenevlerinde indirimli kalabilecek kişiler resmi gazetede şu şekilde belirtilmiştir:

 1. Öğretmenler ve aile üyeleri ve öğretmen emeklileri
 2. Kamu çalışanları ve aile üyeleri, kamu emeklileri ile refakatçileri (Uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalığı raporla belgelediklerinde, ilgili yıl için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Kamu Sosyal Tesisleriyle ilgili tebliğde belirtilen asgari fiyatın altında olmamak şartıyla, kendi ödeme tarifeleri üzerinden %20 indirimden faydalanabilirler.)
 3. Bakanlık tarafından görevlendirilmiş kişiler.
 4. Öğrenciliğini kanıtlayabilen öğrenciler.

Öğretmenler, kamu çalışanları ve kamu çalışanı yakınları ile emekliler, özel indirimlerden yararlanmak için kamu personel kimlik kartı, emekli tanıtım kartı veya kamu çalışanı olduklarını belgeleyen görev yeri belgesini ibraz etmelidir. Aynı şekilde, kamu çalışanı yakınları da indirimden faydalanabilmek için durumlarını belgelendirmek zorundadır.

Öğretmenevi Fiyatları Günlük Mü?

Konaklama ücretleri genellikle günlük veya haftalık bazda belirlenir ve standart odalar ile özel odalar arasında farklılık gösterebilir. Ayrıca kahvaltı veya yemek hizmeti gibi ekstra olanaklar da ücrete dahil olabilir veya ayrıca ücretlendirilebilir.

Öğretmenevinin bulunduğu şehir, tesisin kalitesi, oda tipi ve sunduğu hizmetlere göre konaklama ücretleri değişebilir. Bu nedenle, belirli bir öğretmenevinin konaklama ücretini öğrenmek için ilgili öğretmenevinin resmi web sitesini ziyaret etmek, doğrudan iletişime geçmek veya rezervasyon yapılacak birimlerle iletişime geçmek gerekebilir.

Tüm öğretmenevlerinin listesini görmek, fiyatlarına bakmak ve rezervasyon işlemlerini öğrenmek için Öğretmenevi Listesi sayfamıza bakmanızı tavsiye ederiz.
Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210429-3.htm

Bir Yorum Yazın