Baltalimanı Polis Konukevi

Polis Evi Nedir, Kimler Kalabilir?

Resepsiyon 4 Ocak 2024
Şimdi dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Polis evi, polis teşkilatının üyelerine hizmet veren ve onların güvenliği için tasarlanmış özel bir tesisdir. Polis memurlarının çalışma saatleri dışında dinlenmek, eğlenmek ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilecekleri bir mekan olarak hizmet verir. Polis evleri, polis teşkilatının önemli bir parçasıdır ve polis memurlarının iyi bir çalışma ortamına sahip olmalarını sağlar.

Polis Evinde Kimler Kalabilir?

Polis evi misafirhanesinde kimlerin kalabileceği yönetmeliklerle belirtilmiş olup aşağıdaki listede en sade şekliyle açıklanmıştır.

  • Aktif olarak çalışan ve emekli olmuş Emniyet Teşkilatı Personelleri ve bu kişilerin ya da vefat etmiş personellerin yakınları (eş, çocuk, anne, baba, gelin, damat)
  • Emniyet Teşkilatı şehitlerinin annesi, babası ve evlenmemiş eşi
  • Emniyet Teşkilatı gazileri, eşi ve on sekiz (18) yaşını bitirmemiş (öğrenci ise yirmi beş (25) yaşını bitirmemiş) erkek çocukları ve evlenmemiş kız çocukları
  • Devlet adına çalışan tüm kamu personelleri (memur) ve yakınları (eş, çocuk, anne, baba, gelin, damat)
  • Kamu personelleri ile birlikte tesise gelen fakat yakını olmayan kişiler (onaylı misafir)
  • Polis evi tesislerinde sözleşmeli çalışan personeller ve yakınları (eş, çocuk, anne, baba, gelin, damat)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz listeye uyan kişiler polisevlerinden yararlanabilmektedirler.

Polis Evi Fiyatları

Polisevi günlük kaç TL ya da polisevinde kalmak kaç TL sorularına cevap olarak polis evi fiyatları genellikle şu faktörlere göre değişebilir:

  • Konum: Polis evlerinin bulunduğu şehir veya bölge, konaklama fiyatlarını etkileyebilir. Özellikle turistik ve popüler şehirlerde bulunan polis evlerinde fiyatlar genellikle daha yüksektir.
  • Oda Tipi: Standart oda, suit oda, aile odası gibi farklı oda tipleri ve bunların özellikleri (manzara, ekstralar vb.) fiyatları etkileyebilir.
  • Hizmetler: Bazı polis evlerinde konaklayanlara sunulan ekstra hizmetler (kahvaltı, otopark, spor salonu, vs.) fiyatları etkileyebilir.
  • Konuk Tipi: Sosyal tesis, restoran ve otel bölümlerinden faydalanan misafirlerin teşkilat personeli, devlet memuru ve onaylı misafir olmaları fiyatlardaki değişim sebeplerindendir.

Bu faktörlerin kombinasyonu polisevi fiyatlarını belirleyebilir. Her polisevinin kendi politikaları ve fiyatlandırma stratejileri olabileceğinden, spesifik fiyat bilgisi için ilgili polis evinin letişim bilgileri üzerinden doğrudan bilgi almak en doğru yöntem olacaktır.

Polis Evinde Kimler Ücretsiz Kalabilir?

Emniyet Teşkilatı şehit mensuplarının anne-babası, evlenmemiş eşi ve vazife malulü veya vazife malulü iken “idari polis” kadrolarına aktarılan personel ile gazi ünvanı alan personelin kendisi, eşi ile on sekiz (18) yaşını bitirmemiş, öğrenci ise yirmi beş (25) yaşını bitirmemiş erkek çocukları ve evlenmemiş kız çocuklarının, tüm sosyal tesislerde ücretsiz olarak kalabilirler. Fakat bir yıl içerisinde ücretsiz konaklayabilecekleri süre en fazla on beş (15) gün, kamplarda ise bir (1) kamp dönemidir. Ancak kamplar hariç olmak üzere, bu süre zorunlu hallerde Genel Müdür Yardımcısının onayı ile uzatılabilir.

Polisevi Rezervasyonu

Konaklama yapmak istenen polisevini arayarak otelin durumu ve müsaitliği öğrenilir. Kalınmak istenen tarih uygun ise misafirden 1 günlük konaklama ücreti talep edilir. Talep edilen ücret EFT ya da havale yöntemi ile ilgili tesisin banka hesabına gönderilir ve rezervasyon gerçekleştirilir. Rezervasyonu bulunan kişiler, otel rezervasyonunu iptal ettirmek isterlerse konaklama tarihinden 24 saat öncesine kadar tesise haber vermeleri gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde bilgi verilmediği taktirde ücret iadesi yapılmaz.

Sıkça Sorulan Sorular

Polisevinde en fazla kaç gün kalınabilir?

Polisevinde aralıksız olarak konaklama süresi en fazla on beş (15) gündür. Uygunluk durumu göz önüne alınarak konaklama gün sayısı tesis yönetimi tarafından uzatılabilir.

Polisevi ücretli mi?

Polisevi ücretli olarak yararlanılan bir tesis olup ücretsiz olarak faydalanabilecek kişileri yazımızda belirttik.

Polis evlerinde yemek ücretli mi?

Evet. Sosyal tesis ve restoran bölümlerinde yenen yemekler ve içilen içecekler ücretlidir.

Polis evinde kimler yemek yiyebilir?

Kimler kalabilir başlığında belirttiğimiz kişiler aynı zamanda yemek de yiyebilirler.

Polis evi nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu “Polisevi” şeklinde yazılmasını uygun görmüş olsa da genellikle “Polis Evi” şeklinde yazılmaktadır.

Polisevi evcil hayvan kabul ediyor mu?

Polisevleri evcil hayvanları kabul etmez.

Polisevinde kimler düğün yapabilir?

Polisevlerinde düğün yapabilecek olan kişiler Emniyet Mensupları ve yakınları ile diğer kamu personelleri ve yakınlarıdır.

Polisevinde evli olmayanlar kalabilir mi?

Polis evlerinde kalacak olan çiftlerden evli olduklarını kanıtlamaları istenir. Evli olmayan çiftlerin konaklama yapmasına izin verilmez.

Polisevinde kahvaltı dahil mi?

Genellikle tesislerde konaklama yapan misafirlerden kahvaltı için ek ücret alınır. Kısacası kahvaltı oda fiyatına dahil değildir.

Sosyal tesis, restoran ve otel seçenekleriyle hizmet veren tüm tesisleri, fiyatlarını ve özelliklerini görüntülemek isterseniz polis evleri listesi sayfamıza bakmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.sakarya.pol.tr/sosyal-tesisler#:~:text=Emniyet%20Teşkilatı%20dışındaki%20diğer%20kamu,Misafirlere%20Uygulanan%20Ücretler%20"%20den%20yararlanır.

Bir Yorum Yazın